V390MA3A
V390MA3A
Part Number
V390MA3A
Description
VARISTOR 390V 100A SOD83A AXIAL
Data sheet
V390MA3A.pdf
Delivery Services
V390MA3A
Comments
    V390MA3A Specifications
    SeriesMA
    RoHSRoHS
    Energy1.2J
    Features-
    Part StatusActive
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseSOD-83A Axial
    Current - Surge100 A
    Maximum AC Volts234 V
    Maximum DC Volts322 V
    Number of Circuits1
    Operating Temperature-55°C ~ 85°C (TA)
    Varistor Voltage (Max)449 V
    Varistor Voltage (Min)331 V
    Varistor Voltage (Typ)390 V
    Capacitance @ Frequency12 pF @ 1 MHz