V391HB34
V391HB34
Part Number
V391HB34
Manufactures
Littelfuse Inc.
Description
VARISTOR 604V 40KA SQUARE 34MM
Data sheet
V391HB34.pdf
Category
TVS - Varistors, MOVs
Delivery Services
V391HB34
Comments
    V391HB34 Specifications
    SeriesHB34
    RoHSRoHS
    Energy550J
    Features-
    Part StatusActive
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseSquare 34mm, Formed Tabs
    Current - Surge40 kA
    Maximum AC Volts385 V
    Maximum DC Volts510 V
    Number of Circuits1
    Operating Temperature-55°C ~ 85°C (TA)
    Varistor Voltage (Max)663 V
    Varistor Voltage (Min)545 V
    Varistor Voltage (Typ)604 V
    Capacitance @ Frequency3500 pF @ 1 MHz