V391HG34
V391HG34
Part Number
V391HG34
Description
VARISTOR 604V 40KA SQUARE 34MM
Data sheet
V391HG34.pdf
Delivery Services
V391HG34
Comments
    V391HG34 Specifications
    SeriesHG34
    Part StatusActive
    Mounting TypeBolt Mount
    Package / CaseSquare 34mm, Formed Tabs
    Current - Surge40 kA
    Maximum AC Volts385 V
    Maximum DC Volts510 V
    Number of Circuits1
    Operating Temperature-55°C ~ 85°C (TA)
    Varistor Voltage (Max)663 V
    Varistor Voltage (Min)545 V
    Varistor Voltage (Typ)604 V
    Capacitance @ Frequency3500 pF @ 1 MHz