V420LA40BPX2855
V420LA40BPX2855
Part Number
V420LA40BPX2855
Manufactures
Littelfuse Inc.
Description
VARISTOR 665V 6.5KA DISC 20MM
Data sheet
V420LA40BPX2855.pdf
Category
TVS - Varistors, MOVs
Delivery Services
V420LA40BPX2855
Comments
    V420LA40BPX2855 Specifications
    SeriesLA
    RoHSRoHS
    Energy160J
    Features-
    Part StatusActive
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseDisc 20mm
    Current - Surge6.5 kA
    Maximum AC Volts420 V
    Maximum DC Volts560 V
    Number of Circuits1
    Operating Temperature-55°C ~ 85°C (TA)
    Varistor Voltage (Max)720 V
    Varistor Voltage (Min)610 V
    Varistor Voltage (Typ)665 V
    Capacitance @ Frequency600 pF @ 1 MHz