V420LC40CP
V420LC40CP
Part Number
V420LC40CP
Manufactures
Littelfuse Inc.
Description
VARISTOR 680V 10KA DISC 20MM
Data sheet
V420LC40CP.pdf
Category
TVS - Varistors, MOVs
Delivery Services
V420LC40CP
Comments
    V420LC40CP Specifications
    SeriesC-III
    RoHSRoHS
    Energy390J
    Features-
    Part StatusActive
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseDisc 20mm
    Current - Surge10 kA
    Maximum AC Volts420 V
    Maximum DC Volts-
    Number of Circuits1
    Operating Temperature-55°C ~ 85°C (TA)
    Varistor Voltage (Max)748 V
    Varistor Voltage (Min)612 V
    Varistor Voltage (Typ)680 V
    Capacitance @ Frequency120 pF @ 1 MHz