V420LT40CP
V420LT40CP
Part Number
V420LT40CP
Description
VARISTOR 680V 10KA DISC 20MM
Data sheet
V420LT40CP.pdf
Delivery Services
V420LT40CP
Comments
    V420LT40CP Specifications
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseDisc 20mm
    Current - Surge10 kA
    Maximum AC Volts420 V
    Maximum DC Volts-
    Number of Circuits1
    Operating Temperature-55°C ~ 85°C (TA)
    Varistor Voltage (Max)748 V
    Varistor Voltage (Min)612 V
    Varistor Voltage (Typ)680 V
    Capacitance @ Frequency120 pF @ 1 MHz