V420LU40CPX2855
V420LU40CPX2855
Part Number
V420LU40CPX2855
Description
VARISTOR 680V 10KA DISC 20MM
Data sheet
V420LU40CPX2855.pdf
Delivery Services
V420LU40CPX2855
Comments
    V420LU40CPX2855 Specifications
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseDisc 20mm
    Current - Surge10 kA
    Maximum AC Volts420 V
    Maximum DC Volts-
    Number of Circuits1
    Operating Temperature-55°C ~ 85°C (TA)
    Varistor Voltage (Max)748 V
    Varistor Voltage (Min)612 V
    Varistor Voltage (Typ)680 V
    Capacitance @ Frequency120 pF @ 1 MHz