V47ZS20PX2855
V47ZS20PX2855
Part Number
V47ZS20PX2855
Manufactures
Littelfuse Inc.
Description
VARISTOR 47V 2KA DISC 20MM
Data sheet
Category
TVS - Varistors, MOVs
Delivery Services
V47ZS20PX2855
Comments
    V47ZS20PX2855 Specifications
    SeriesZS
    RoHSRoHS
    Energy23J
    Features-
    Part StatusActive
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseDisc 20mm
    Current - Surge2 kA
    Maximum AC Volts30 V
    Maximum DC Volts38 V
    Number of Circuits1
    Operating Temperature-55°C ~ 85°C (TA)
    Varistor Voltage (Max)51.7 V
    Varistor Voltage (Min)42.3 V
    Varistor Voltage (Typ)47 V
    Capacitance @ Frequency11000 pF @ 1 MHz