V510LU80CPX2855.pdf
| Series | C-III |
|---|---|
| RoHS | RoHS |
| Energy | 440J |
| Features | - |
| Part Status | Active |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Disc 20mm |
| Current - Surge | 10 kA |
| Maximum AC Volts | 510 V |
| Maximum DC Volts | - |
| Number of Circuits | 1 |
| Operating Temperature | -55°C ~ 85°C (TA) |
| Varistor Voltage (Max) | 902 V |
| Varistor Voltage (Min) | 738 V |
| Varistor Voltage (Typ) | 820 V |
| Capacitance @ Frequency | 120 pF @ 1 MHz |