V511CA60
V511CA60
Part Number
V511CA60
Manufactures
Littelfuse Inc.
Description
VARISTOR 820V 70KA DISC 60MM
Data sheet
V511CA60.pdf
Category
TVS - Varistors, MOVs
Delivery Services
V511CA60
Comments
    V511CA60 Specifications
    SeriesCA
    RoHSRoHS
    Energy1800J
    Features-
    Part StatusActive
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseDisc 60mm
    Current - Surge70 kA
    Maximum AC Volts510 V
    Maximum DC Volts675 V
    Number of Circuits1
    Operating Temperature-55°C ~ 85°C (TA)
    Varistor Voltage (Max)902 V
    Varistor Voltage (Min)738 V
    Varistor Voltage (Typ)820 V
    Capacitance @ Frequency5000 pF @ 1 MHz