V511HA40
V511HA40
Part Number
V511HA40
Manufactures
Littelfuse Inc.
Description
VARISTOR 820V 40KA DISC 40MM
Data sheet
V511HA40.pdf
Category
TVS - Varistors, MOVs
Delivery Services
V511HA40
Comments
    V511HA40 Specifications
    SeriesHA
    RoHSRoHS
    Energy700J
    Features-
    Part StatusActive
    Mounting TypeBolt Mount
    Package / CaseDisc 40mm, Formed Tabs
    Current - Surge40 kA
    Maximum AC Volts510 V
    Maximum DC Volts675 V
    Number of Circuits1
    Operating Temperature-55°C ~ 85°C (TA)
    Varistor Voltage (Max)902 V
    Varistor Voltage (Min)738 V
    Varistor Voltage (Typ)820 V
    Capacitance @ Frequency2500 pF @ 1 MHz