V511HB34
V511HB34
Part Number
V511HB34
Description
VARISTOR 820V 40KA SQUARE 34MM
Data sheet
V511HB34.pdf
Delivery Services
V511HB34
Comments
    V511HB34 Specifications
    SeriesHB34
    Part StatusActive
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseSquare 34mm, Formed Tabs
    Current - Surge40 kA
    Maximum AC Volts510 V
    Maximum DC Volts675 V
    Number of Circuits1
    Operating Temperature-55°C ~ 85°C (TA)
    Varistor Voltage (Max)902 V
    Varistor Voltage (Min)738 V
    Varistor Voltage (Typ)820 V
    Capacitance @ Frequency2500 pF @ 1 MHz