V550LC80CPX2855
V550LC80CPX2855
Part Number
V550LC80CPX2855
Manufactures
Littelfuse Inc.
Description
VARISTOR 880V 10KA DISC 20MM
Data sheet
V550LC80CPX2855.pdf
Category
TVS - Varistors, MOVs
Delivery Services
V550LC80CPX2855
Comments
    V550LC80CPX2855 Specifications
    SeriesC-III
    RoHSRoHS
    Energy450J
    Features-
    Part StatusActive
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseDisc 20mm
    Current - Surge10 kA
    Maximum AC Volts550 V
    Maximum DC Volts-
    Number of Circuits1
    Operating Temperature-55°C ~ 85°C (TA)
    Varistor Voltage (Max)968 V
    Varistor Voltage (Min)792 V
    Varistor Voltage (Typ)880 V
    Capacitance @ Frequency120 pF @ 1 MHz