V551HF34
V551HF34
Part Number
V551HF34
Manufactures
Littelfuse Inc.
Description
VARISTOR 863.5V 40KA SQUARE 34MM
Data sheet
V551HF34.pdf
Category
TVS - Varistors, MOVs
Delivery Services
V551HF34
Comments
    V551HF34 Specifications
    SeriesHF34
    RoHSRoHS
    Energy755J
    Features-
    Part StatusActive
    Mounting TypeBolt Mount
    Package / CaseSquare 34mm, Tabs
    Current - Surge40 kA
    Maximum AC Volts550 V
    Maximum DC Volts710 V
    Number of Circuits1
    Operating Temperature-55°C ~ 85°C (TA)
    Varistor Voltage (Max)949 V
    Varistor Voltage (Min)778 V
    Varistor Voltage (Typ)863.5 V
    Capacitance @ Frequency2390 pF @ 1 MHz