V56ZT20PX2855
V56ZT20PX2855
Part Number
V56ZT20PX2855
Manufactures
Littelfuse Inc.
Description
VARISTOR 56V 2KA DISC 20MM
Data sheet
Category
TVS - Varistors, MOVs
Delivery Services
V56ZT20PX2855
Comments
    V56ZT20PX2855 Specifications
    SeriesZT
    RoHSRoHS
    Energy30J
    Features-
    Part StatusActive
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseDisc 20mm
    Current - Surge2 kA
    Maximum AC Volts35 V
    Maximum DC Volts45 V
    Number of Circuits1
    Operating Temperature-55°C ~ 85°C (TA)
    Varistor Voltage (Max)61.6 V
    Varistor Voltage (Min)50.4 V
    Varistor Voltage (Typ)56 V
    Capacitance @ Frequency10000 pF @ 1 MHz