V571CA60
V571CA60
Part Number
V571CA60
Manufactures
Littelfuse Inc.
Description
VARISTOR 910V 70KA DISC 60MM
Data sheet
V571CA60.pdf
Category
TVS - Varistors, MOVs
Delivery Services
V571CA60
Comments
    V571CA60 Specifications
    SeriesCA
    RoHSRoHS
    Energy2100J
    Features-
    Part StatusActive
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseDisc 60mm
    Current - Surge70 kA
    Maximum AC Volts575 V
    Maximum DC Volts730 V
    Number of Circuits1
    Operating Temperature-55°C ~ 85°C (TA)
    Varistor Voltage (Max)1.001 kV
    Varistor Voltage (Min)819 V
    Varistor Voltage (Typ)910 V
    Capacitance @ Frequency4500 pF @ 1 MHz