V571HC32
V571HC32
Part Number
V571HC32
Manufactures
Littelfuse Inc.
Description
VARISTOR 910V 25KA DISC 32MM
Data sheet
V571HC32.pdf
Delivery Services
V571HC32
Comments
    V571HC32 Specifications
    SeriesHC
    RoHSRoHS
    Energy550J
    Features-
    Part StatusActive
    Mounting TypeBolt Mount
    Package / CaseDisc 32mm, Formed Tabs
    Current - Surge25 kA
    Maximum AC Volts575 V
    Maximum DC Volts730 V
    Number of Circuits1
    Operating Temperature-55°C ~ 85°C (TA)
    Varistor Voltage (Max)1.001 kV
    Varistor Voltage (Min)819 V
    Varistor Voltage (Typ)910 V
    Capacitance @ Frequency1100 pF @ 1 MHz