V571HC40
V571HC40
Part Number
V571HC40
Description
VARISTOR 910V 40KA DISC 40MM
Data sheet
V571HC40.pdf
Delivery Services
V571HC40
Comments
    V571HC40 Specifications
    SeriesHC
    RoHSRoHS
    Energy770J
    Mounting TypeBolt Mount
    Package / CaseDisc 40mm, Formed Tabs
    Current - Surge40 kA
    Maximum AC Volts575 V
    Maximum DC Volts730 V
    Number of Circuits1
    Operating Temperature-55°C ~ 85°C (TA)
    Varistor Voltage (Max)1.001 kV
    Varistor Voltage (Min)819 V
    Varistor Voltage (Typ)910 V
    Capacitance @ Frequency2200 pF @ 1 MHz