V625LU10PX2855
V625LU10PX2855
Part Number
V625LU10PX2855
Manufactures
Littelfuse Inc.
Description
VARISTOR 1KV 2.5KA DISC 10MM
Data sheet
Category
TVS - Varistors, MOVs
Delivery Services
V625LU10PX2855
Comments
    V625LU10PX2855 Specifications
    SeriesLU
    RoHSRoHS
    Energy67J
    Features-
    Part StatusActive
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseDisc 10mm
    Current - Surge2.5 kA
    Maximum AC Volts625 V
    Maximum DC Volts825 V
    Number of Circuits1
    Operating Temperature-55°C ~ 85°C (TA)
    Varistor Voltage (Max)1.1 kV
    Varistor Voltage (Min)900 V
    Varistor Voltage (Typ)1 kV
    Capacitance @ Frequency80 pF @ 1 MHz