V660LS50APX2855
V660LS50APX2855
Part Number
V660LS50APX2855
Description
VARISTOR 1.08KV 4.5KA DISC 14MM
Delivery Services
V660LS50APX2855
Comments
    V660LS50APX2855 Specifications
    SeriesLS
    RoHSRoHS
    Energy140J
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseDisc 14mm
    Current - Surge4.5 kA
    Maximum AC Volts660 V
    Maximum DC Volts850 V
    Number of Circuits1
    Operating Temperature-55°C ~ 85°C (TA)
    Varistor Voltage (Max)1.188 kV
    Varistor Voltage (Min)972 V
    Varistor Voltage (Typ)1.08 kV
    Capacitance @ Frequency200 pF @ 1 MHz