V660LT100BP
V660LT100BP
Part Number
V660LT100BP
Description
VARISTOR 1.02KV 6.5KA DISC 20MM
Data sheet
V660LT100BP.pdf
Delivery Services
V660LT100BP
Comments
    V660LT100BP Specifications
    SeriesLT
    RoHSRoHS
    Energy250J
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseDisc 20mm
    Current - Surge6.5 kA
    Maximum AC Volts660 V
    Maximum DC Volts850 V
    Number of Circuits1
    Operating Temperature-55°C ~ 85°C (TA)
    Varistor Voltage (Max)1.1 kV
    Varistor Voltage (Min)940 V
    Varistor Voltage (Typ)1.02 kV
    Capacitance @ Frequency400 pF @ 1 MHz