V661CA60
V661CA60
Part Number
V661CA60
Manufactures
Littelfuse Inc.
Description
VARISTOR 1.05KV 70KA DISC 60MM
Data sheet
V661CA60.pdf
Category
TVS - Varistors, MOVs
Delivery Services
V661CA60
Comments
    V661CA60 Specifications
    SeriesCA
    RoHSRoHS
    Energy2300J
    Features-
    Part StatusActive
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseDisc 60mm
    Current - Surge70 kA
    Maximum AC Volts660 V
    Maximum DC Volts850 V
    Number of Circuits1
    Operating Temperature-55°C ~ 85°C (TA)
    Varistor Voltage (Max)1.155 kV
    Varistor Voltage (Min)945 V
    Varistor Voltage (Typ)1.05 kV
    Capacitance @ Frequency4000 pF @ 1 MHz