V661HA40
V661HA40
Part Number
V661HA40
Manufactures
Littelfuse Inc.
Description
VARISTOR 1.05KV 40KA DISC 40MM
Data sheet
V661HA40.pdf
Category
TVS - Varistors, MOVs
Delivery Services
V661HA40
Comments
    V661HA40 Specifications
    SeriesHA
    RoHSRoHS
    Energy900J
    Features-
    Part StatusActive
    Mounting TypeBolt Mount
    Package / CaseDisc 40mm, Formed Tabs
    Current - Surge40 kA
    Maximum AC Volts660 V
    Maximum DC Volts850 V
    Number of Circuits1
    Operating Temperature-55°C ~ 85°C (TA)
    Varistor Voltage (Max)1.155 kV
    Varistor Voltage (Min)945 V
    Varistor Voltage (Typ)1.05 kV
    Capacitance @ Frequency2000 pF @ 1 MHz