V661HB34
V661HB34
Part Number
V661HB34
Description
VARISTOR SQUARE INDUST 660V HB34
Data sheet
V661HB34.pdf
Delivery Services
V661HB34
Comments
    V661HB34 Specifications
    SeriesHB34
    RoHSRoHS
    Energy1050J
    Features-
    Part StatusActive
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseSquare 34mm, Formed Tabs
    Current - Surge40 kA
    Maximum AC Volts660 V
    Maximum DC Volts850 V
    Number of Circuits1
    Operating Temperature-
    Varistor Voltage (Max)1.16 kV
    Varistor Voltage (Min)940 V
    Varistor Voltage (Typ)1.05 kV