V661HC32
V661HC32
Part Number
V661HC32
Description
VARISTOR 1.05KV 25KA DISC 32MM
Delivery Services
V661HC32
Comments
    V661HC32 Specifications
    SeriesHC
    RoHSRoHS
    Energy600J
    Mounting TypeBolt Mount
    Package / CaseDisc 32mm, Formed Tabs
    Current - Surge25 kA
    Maximum AC Volts660 V
    Maximum DC Volts850 V
    Number of Circuits1
    Operating Temperature-55°C ~ 85°C (TA)
    Varistor Voltage (Max)1.155 kV
    Varistor Voltage (Min)945 V
    Varistor Voltage (Typ)1.05 kV
    Capacitance @ Frequency1000 pF @ 1 MHz