V661HG34
V661HG34
Part Number
V661HG34
Description
VARISTOR 1.05KV 40KA SQUARE 34MM
Data sheet
V661HG34.pdf
Delivery Services
V661HG34
Comments
    V661HG34 Specifications
    SeriesHG34
    RoHSRoHS
    Energy900J
    Mounting TypeBolt Mount
    Package / CaseSquare 34mm, Formed Tabs
    Current - Surge40 kA
    Maximum AC Volts660 V
    Maximum DC Volts850 V
    Number of Circuits1
    Operating Temperature-55°C ~ 85°C (TA)
    Varistor Voltage (Max)1.155 kV
    Varistor Voltage (Min)945 V
    Varistor Voltage (Typ)1.05 kV
    Capacitance @ Frequency2000 pF @ 1 MHz