V68ZT20PX2855
V68ZT20PX2855
Part Number
V68ZT20PX2855
Description
VARISTOR 68V 2KA DISC 20MM
Delivery Services
V68ZT20PX2855
Comments
    V68ZT20PX2855 Specifications
    SeriesZT
    RoHSRoHS
    Energy33J
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseDisc 20mm
    Current - Surge2 kA
    Maximum AC Volts40 V
    Maximum DC Volts56 V
    Number of Circuits1
    Operating Temperature-55°C ~ 85°C (TA)
    Varistor Voltage (Max)74.8 V
    Varistor Voltage (Min)61.2 V
    Varistor Voltage (Typ)68 V
    Capacitance @ Frequency9000 pF @ 1 MHz