V751CA60
V751CA60
Part Number
V751CA60
Manufactures
Littelfuse Inc.
Description
VARISTOR 1.2KV 70KA DISC 60MM
Data sheet
V751CA60.pdf
Category
TVS - Varistors, MOVs
Delivery Services
V751CA60
Comments
    V751CA60 Specifications
    SeriesCA
    RoHSRoHS
    Energy2600J
    Features-
    Part StatusActive
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseDisc 60mm
    Current - Surge70 kA
    Maximum AC Volts750 V
    Maximum DC Volts970 V
    Number of Circuits1
    Operating Temperature-55°C ~ 85°C (TA)
    Varistor Voltage (Max)1.32 kV
    Varistor Voltage (Min)1.08 kV
    Varistor Voltage (Typ)1.2 kV
    Capacitance @ Frequency3500 pF @ 1 MHz