V751HB34
V751HB34
Part Number
V751HB34
Description
VARISTOR 1.2KV 40KA SQUARE 34MM
Data sheet
V751HB34.pdf
Delivery Services
V751HB34
Comments
    V751HB34 Specifications
    SeriesHB34
    RoHSRoHS
    Energy1050J
    Features-
    Part StatusActive
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseSquare 34mm, Formed Tabs
    Current - Surge40 kA
    Maximum AC Volts750 V
    Maximum DC Volts970 V
    Number of Circuits1
    Operating Temperature-55°C ~ 85°C (TA)
    Varistor Voltage (Max)1.32 kV
    Varistor Voltage (Min)1.08 kV
    Varistor Voltage (Typ)1.2 kV
    Capacitance @ Frequency1800 pF @ 1 MHz