V751HC40
V751HC40
Part Number
V751HC40
Manufactures
Littelfuse Inc.
Description
VARISTOR 1.2KV 40KA DISC 40MM
Data sheet
V751HC40.pdf
Category
TVS - Varistors, MOVs
Delivery Services
V751HC40
Comments
    V751HC40 Specifications
    SeriesHC
    RoHSRoHS
    Energy1050J
    Features-
    Part StatusActive
    Mounting TypeBolt Mount
    Package / CaseDisc 40mm, Formed Tabs
    Current - Surge40 kA
    Maximum AC Volts750 V
    Maximum DC Volts970 V
    Number of Circuits1
    Operating Temperature-55°C ~ 85°C (TA)
    Varistor Voltage (Max)1.32 kV
    Varistor Voltage (Min)1.08 kV
    Varistor Voltage (Typ)1.2 kV
    Capacitance @ Frequency1800 pF @ 1 MHz