V881CA60
V881CA60
Part Number
V881CA60
Manufactures
Littelfuse Inc.
Description
VARISTOR 1.5KV 70KA DISC 60MM
Data sheet
V881CA60.pdf
Category
TVS - Varistors, MOVs
Delivery Services
V881CA60
Comments
    V881CA60 Specifications
    SeriesCA
    RoHSRoHS
    Energy3200J
    Features-
    Part StatusActive
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseDisc 60mm
    Current - Surge70 kA
    Maximum AC Volts880 V
    Maximum DC Volts1.15 kV
    Number of Circuits1
    Operating Temperature-55°C ~ 85°C (TA)
    Varistor Voltage (Max)1.65 kV
    Varistor Voltage (Min)1.35 kV
    Varistor Voltage (Typ)1.5 kV
    Capacitance @ Frequency2700 pF @ 1 MHz