VC2220K122R020
VC2220K122R020
Part Number
VC2220K122R020
Manufactures
KEMET
Description
VARISTOR 33V 1.2KA 2220
Data sheet
VC2220K122R020.pdf
Category
TVS - Varistors, MOVs
Delivery Services
VC2220K122R020
Comments
    VC2220K122R020 Specifications
    SeriesAutomotive, AEC-Q200, VC
    RoHSRoHS
    Energy8.0J
    Features-
    Part StatusActive
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case2220 (5750 Metric)
    Current - Surge1.2 kA
    Maximum AC Volts20 V
    Maximum DC Volts26 V
    Number of Circuits1
    Operating Temperature-
    Varistor Voltage (Max)36.3 V
    Varistor Voltage (Min)29.7 V
    Varistor Voltage (Typ)33 V