VC2220K122R030
VC2220K122R030
Part Number
VC2220K122R030
Manufactures
KEMET
Description
VARISTOR 47V 1.2KA 2220
Data sheet
VC2220K122R030.pdf
Category
TVS - Varistors, MOVs
Delivery Services
VC2220K122R030
Comments
    VC2220K122R030 Specifications
    SeriesAutomotive, AEC-Q200, VC
    RoHSRoHS
    Energy12.2J
    Features-
    Part StatusActive
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case2220 (5750 Metric)
    Current - Surge1.2 kA
    Maximum AC Volts30 V
    Maximum DC Volts38 V
    Number of Circuits1
    Operating Temperature-
    Varistor Voltage (Max)51.7 V
    Varistor Voltage (Min)42.3 V
    Varistor Voltage (Typ)47 V