VDRH14V250TLE
VDRH14V250TLE
Part Number
VDRH14V250TLE
Manufactures
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Description
VARISTOR 390V 6KA DISC 16MM
Data sheet
VDRH14V250TLE.pdf
Category
TVS - Varistors, MOVs
Delivery Services
VDRH14V250TLE
Comments
    VDRH14V250TLE Specifications
    SeriesVDRH
    RoHSRoHS
    Energy140J
    Features-
    Part StatusActive
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseDisc 16mm
    Current - Surge6 kA
    Maximum AC Volts250 V
    Maximum DC Volts320 V
    Number of Circuits1
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C
    Varistor Voltage (Max)429 V
    Varistor Voltage (Min)351 V
    Varistor Voltage (Typ)390 V
    Capacitance @ Frequency480 pF @ 1 kHz