VDRS07H420BSE.pdf
| Series | VDRS |
|---|---|
| RoHS | RoHS |
| Energy | 56J |
| Features | - |
| Part Status | Obsolete |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Disc 9mm |
| Current - Surge | 1.2 kA |
| Maximum AC Volts | 420 V |
| Maximum DC Volts | 560 V |
| Number of Circuits | 1 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Varistor Voltage (Max) | 748 V |
| Varistor Voltage (Min) | 612 V |
| Varistor Voltage (Typ) | 680 V |
| Capacitance @ Frequency | 85 pF @ 1 kHz |