VDRS14T420TME.pdf
| RoHS | RoHS |
| Energy | 120J |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Disc 16.5mm |
| Current - Surge | 4.5 kA |
| Maximum AC Volts | 420 V |
| Maximum DC Volts | 560 V |
| Number of Circuits | 1 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Varistor Voltage (Max) | 748 V |
| Varistor Voltage (Min) | 612 V |
| Varistor Voltage (Typ) | 680 V |
| Capacitance @ Frequency | 250 pF @ 1 kHz |