VE2220K122R011
VE2220K122R011
Part Number
VE2220K122R011
Manufactures
KEMET
Description
VARISTOR 18V 1.2KA 2220
Data sheet
VE2220K122R011.pdf
Category
TVS - Varistors, MOVs
Delivery Services
VE2220K122R011
Comments
    VE2220K122R011 Specifications
    SeriesAutomotive, AEC-Q200, VE
    RoHSRoHS
    Energy5.5J
    Features-
    Part StatusActive
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case2220 (5750 Metric)
    Current - Surge1.2 kA
    Maximum AC Volts11 V
    Maximum DC Volts14 V
    Number of Circuits1
    Operating Temperature-
    Varistor Voltage (Max)19.8 V
    Varistor Voltage (Min)16.2 V
    Varistor Voltage (Typ)18 V