VTP175LF
VTP175LF
Part Number
VTP175LF
Manufactures
Littelfuse Inc.
Description
PTC RESET FUSE 16V 1.75A STRAP
Data sheet
VTP175LF.pdf
Category
PTC Resettable Fuses
Delivery Services
VTP175LF
Comments
    VTP175LF Specifications
    SeriesPolySwitch®, VTP
    RoHSRoHS
    TypePolymeric
    Ratings-
    Part StatusActive
    Lead Spacing-
    Time to Trip5 s
    Current - Max100 A
    Mounting TypeUser Defined
    Voltage - Max16V
    Package / CaseStrap
    Thickness (Max)0.032" (0.80mm)
    Size / Dimension1.063" L x 0.146" W (27.00mm x 3.70mm)
    Current - Trip (It)3.6 A
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Resistance - 25°C (Typ)-
    Current - Hold (Ih) (Max)1.75 A
    Resistance - Initial (Ri) (Min)29 mOhms
    Resistance - Post Trip (R1) (Max)102 mOhms