X9C102SIT2
X9C102SIT2
Part Number
X9C102SIT2
Manufactures
Renesas Electronics America Inc
Description
IC DGTL POT 1KOHM 100TAP 8SOIC
Data sheet
X9C102SIT2.pdf
Category
Data Acquisition - Digital Potentiometers
Delivery Services
X9C102SIT2
Comments
    X9C102SIT2 Specifications
    PackageTape & Reel (TR)
    SeriesXDCP™
    RoHSRoHS
    TaperLinear
    Features-
    InterfaceUp/Down (U/D, INC, CS)
    Tolerance±20%
    Memory TypeNon-Volatile
    Part StatusObsolete
    ConfigurationPotentiometer
    Mounting TypeSurface Mount
    Number of Taps100
    Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
    Voltage - Supply5V
    Resistance (Ohms)1k
    Number of Circuits1
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Supplier Device Package8-SOIC
    Temperature Coefficient (Typ)±600ppm/°C