YM120D125N450
YM120D125N450
Part Number
YM120D125N450
Manufactures
Amphenol Advanced Sensors
Description
PTC RESET FUSE 265V 110MA RADIAL
Data sheet
YM120D125N450.pdf
Category
PTC Resettable Fuses
Delivery Services
YM120D125N450
Comments
    YM120D125N450 Specifications
    SeriesYM
    RoHSRoHS
    TypeCeramic
    Ratings-
    Part StatusActive
    Lead Spacing0.200" (5.08mm)
    Time to Trip-
    Current - Max700 mA
    Mounting TypeThrough Hole
    Voltage - Max265V
    Package / CaseRadial, Disc
    Thickness (Max)-
    Size / Dimension0.276" Dia x 0.177" T (7.00mm x 4.50mm)
    Current - Trip (It)155 mA
    Height - Seated (Max)0.374" (9.50mm)
    Operating Temperature0°C ~ 55°C
    Resistance - 25°C (Typ)45 Ohms
    Current - Hold (Ih) (Max)110 mA