YQD080N0050
YQD080N0050
Part Number
YQD080N0050
Manufactures
Amphenol Advanced Sensors
Description
PTC RESET FUSE 265V 60MA RADIAL
Data sheet
YQD080N0050.pdf
Category
PTC Resettable Fuses
Delivery Services
YQD080N0050
Comments
    YQD080N0050 Specifications
    SeriesYQ
    RoHSRoHS
    TypeCeramic
    Ratings-
    Part StatusActive
    Lead Spacing0.201" (5.10mm)
    Time to Trip-
    Current - Max1 A
    Mounting TypeThrough Hole
    Voltage - Max265V
    Package / CaseRadial, Disc
    Thickness (Max)-
    Size / Dimension0.354" Dia x 0.197" T (9.00mm x 5.00mm)
    Current - Trip (It)120 mA
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-0°C ~ 60°C
    Resistance - 25°C (Typ)50 Ohms
    Current - Hold (Ih) (Max)60 mA