ZV35K2220T102N
ZV35K2220T102N
Part Number
ZV35K2220T102N
Manufactures
Stackpole Electronics Inc
Description
VARISTOR 56V 1KA 2220
Data sheet
ZV35K2220T102N.pdf
Category
TVS - Varistors, MOVs
Delivery Services
ZV35K2220T102N
Comments
    ZV35K2220T102N Specifications
    SeriesAutomotive, AEC-Q200
    RoHSRoHS
    Energy7.6J
    Features-
    Part StatusActive
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case2220 (5750 Metric)
    Current - Surge1 kA
    Maximum AC Volts35 V
    Maximum DC Volts45 V
    Number of Circuits1
    Operating Temperature-
    Varistor Voltage (Max)61.6 V
    Varistor Voltage (Min)50.4 V
    Varistor Voltage (Typ)56 V