PDM1-S5-D15-S
PDM1-S5-D15-S
Part Number
PDM1-S5-D15-S
Manufactures
CUI Inc.
Description
DC DC CONVERTER +/-15V 1W
Data sheet
PDM1-S5-D15-S.pdf
Category
DC DC Converters
Delivery Services
PDM1-S5-D15-S
Comments
    PDM1-S5-D15-S Specifications
    SeriesPDM1-S (1W)
    RoHSRoHS
    TypeIsolated Module
    FeaturesSCP
    Efficiency81%
    Part StatusActive
    ApplicationsITE (Commercial)
    Mounting TypeThrough Hole
    Power (Watts)1 W
    Package / Case6-SIP Module, 5 Leads
    Approval AgencyCB Scheme, EN, IEC, UL
    Standard Number55024; 55032 Class A; 60950-1
    Control Features-
    Size / Dimension0.77" L x 0.24" W x 0.37" H (19.5mm x 6.0mm x 9.3mm)
    Number of Outputs2
    Voltage - Output 115V
    Voltage - Output 2-15V
    Voltage - Output 3-
    Voltage - Output 4-
    Voltage - Isolation1.5 kV
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C
    Voltage - Input (Max)5.5V
    Voltage - Input (Min)4.5V
    Current - Output (Max)33mA, 33mA