TEN 20-4813WIR
TEN 20-4813WIR
Part Number
TEN 20-4813WIR
Manufactures
Traco Power
Description
DC DC CONVERTER 15V 20W
Data sheet
TEN 20-4813WIR.pdf
Category
DC DC Converters
Delivery Services
TEN 20-4813WIR
Comments
    TEN 20-4813WIR Specifications
    SeriesTEN 20WIR (20W)
    RoHSRoHS
    TypeIsolated Module
    FeaturesRemote On/Off, OCP, OVP, SCP
    Efficiency89%
    Part StatusActive
    ApplicationsITE (Commercial), Railway
    Mounting TypeThrough Hole
    Power (Watts)20 W
    Package / Case6-DIP Module
    Approval Agency-
    Standard Number-
    Control Features-
    Size / Dimension2.00" L x 1.00" W x 0.40" H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm)
    Number of Outputs1
    Voltage - Output 115V
    Voltage - Output 2-
    Voltage - Output 3-
    Voltage - Output 4-
    Voltage - Isolation2.25 kV
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C (With Derating)
    Voltage - Input (Max)75V
    Voltage - Input (Min)18V
    Current - Output (Max)1.33A