TEN 25-4811WI
TEN 25-4811WI
Part Number
TEN 25-4811WI
Manufactures
Traco Power
Description
DC DC CONVERTER 5V 25W
Data sheet
TEN 25-4811WI.pdf
Category
DC DC Converters
Delivery Services
TEN 25-4811WI
Comments
    TEN 25-4811WI Specifications
    SeriesTEN 25WI (30W)
    RoHSRoHS
    TypeIsolated Module
    FeaturesRemote On/Off, OTP, OVP, SCP, UVLO
    Efficiency85%
    Part StatusNot For New Designs
    ApplicationsITE (Commercial)
    Mounting TypeThrough Hole
    Power (Watts)25 W
    Package / Case7-DIP Module, 6 Leads
    Approval Agency-
    Standard Number-
    Control Features-
    Size / Dimension2.00" L x 1.60" W x 0.37" H (50.8mm x 40.6mm x 9.3mm)
    Number of Outputs1
    Voltage - Output 15V
    Voltage - Output 2-
    Voltage - Output 3-
    Voltage - Output 4-
    Voltage - Isolation1.5 kV
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C (With Derating)
    Voltage - Input (Max)75V
    Voltage - Input (Min)18V
    Current - Output (Max)5A