TEN 30-2431WIN
TEN 30-2431WIN
Part Number
TEN 30-2431WIN
Manufactures
Traco Power
Description
DC DC CONVERTER 5V +/-12V 30W
Data sheet
TEN 30-2431WIN.pdf
Category
DC DC Converters
Delivery Services
TEN 30-2431WIN
Comments
    TEN 30-2431WIN Specifications
    SeriesTEN 30WIN (30W)
    RoHSRoHS
    TypeIsolated Module
    FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
    Efficiency88%
    Part StatusActive
    ApplicationsITE (Commercial)
    Mounting TypeThrough Hole
    Power (Watts)30 W
    Package / Case7-DIP Module, 6 Leads
    Approval Agency-
    Standard Number-
    Control Features-
    Size / Dimension2.00" L x 1.00" W x 0.40" H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm)
    Number of Outputs3
    Voltage - Output 15V
    Voltage - Output 212V
    Voltage - Output 3-
    Voltage - Output 4-12V
    Voltage - Isolation1.5 kV
    Operating Temperature-40°C ~ 75°C (With Derating)
    Voltage - Input (Max)36V
    Voltage - Input (Min)9V
    Current - Output (Max)4A, 416mA, 416mA