TEN 40-4810WI
TEN 40-4810WI
Part Number
TEN 40-4810WI
Manufactures
Traco Power
Description
DC DC CONVERTER 3.3V 33W
Data sheet
TEN 40-4810WI.pdf
Category
DC DC Converters
Delivery Services
TEN 40-4810WI
Comments
    TEN 40-4810WI Specifications
    SeriesTEN 40WI (40W)
    RoHSRoHS
    TypeIsolated Module
    FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
    Efficiency86%
    Part StatusActive
    ApplicationsITE (Commercial)
    Mounting TypeThrough Hole
    Power (Watts)33 W
    Package / Case8-DIP Module
    Approval Agency-
    Standard Number-
    Control Features-
    Size / Dimension2.00" L x 1.10" W x 0.40" H (50.8mm x 27.9mm x 10.2mm)
    Number of Outputs1
    Voltage - Output 13.3V
    Voltage - Output 2-
    Voltage - Output 3-
    Voltage - Output 4-
    Voltage - Isolation1.5 kV
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Voltage - Input (Max)75V
    Voltage - Input (Min)18V
    Current - Output (Max)10A