TEN 40-4810WIN
TEN 40-4810WIN
Part Number
TEN 40-4810WIN
Description
DC DC CONVERTER 3.3V 26W
Data sheet
TEN 40-4810WIN.pdf
Delivery Services
TEN 40-4810WIN
Comments
    TEN 40-4810WIN Specifications
    SeriesTEN 40WIN (40W)
    RoHSRoHS
    TypeIsolated Module
    FeaturesRemote On/Off, OVP, SCP
    Efficiency89%
    Mounting TypeThrough Hole
    Power (Watts)26 W
    Package / Case6-DIP Module
    Control Features-
    Size / Dimension2.00" L x 1.00" W x 0.40" H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm)
    Number of Outputs1
    Voltage - Output 13.3V
    Voltage - Output 4-
    Voltage - Isolation1.5 kV
    Operating Temperature-40°C ~ 75°C (With Derating)
    Voltage - Input (Max)75V
    Voltage - Input (Min)18V
    Current - Output (Max)8A