TEN 40-4811WI
TEN 40-4811WI
Part Number
TEN 40-4811WI
Description
DC DC CONVERTER 5V 40W
Data sheet
TEN 40-4811WI.pdf
Delivery Services
TEN 40-4811WI
Comments
    TEN 40-4811WI Specifications
    SeriesTEN 40WI (40W)
    RoHSRoHS
    TypeIsolated Module
    FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
    Efficiency88%
    Part StatusActive
    ApplicationsITE (Commercial)
    Mounting TypeThrough Hole
    Power (Watts)40 W
    Package / Case8-DIP Module
    Control Features-
    Size / Dimension2.00" L x 1.10" W x 0.40" H (50.8mm x 27.9mm x 10.2mm)
    Number of Outputs1
    Voltage - Output 15V
    Voltage - Output 2-
    Voltage - Output 3-
    Voltage - Output 4-
    Voltage - Isolation1.5 kV
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Voltage - Input (Max)75V
    Voltage - Input (Min)18V
    Current - Output (Max)8A