TEN 40-4812WI
TEN 40-4812WI
Part Number
TEN 40-4812WI
Description
DC DC CONVERTER 12V 40W
Data sheet
TEN 40-4812WI.pdf
Delivery Services
TEN 40-4812WI
Comments
    TEN 40-4812WI Specifications
    SeriesTEN 40WI (40W)
    RoHSRoHS
    TypeIsolated Module
    FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
    Efficiency87%
    Mounting TypeThrough Hole
    Power (Watts)40 W
    Package / Case8-DIP Module
    Control Features-
    Size / Dimension2.00" L x 1.10" W x 0.40" H (50.8mm x 27.9mm x 10.2mm)
    Number of Outputs1
    Voltage - Output 112V
    Voltage - Output 4-
    Voltage - Isolation1.5 kV
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Voltage - Input (Max)75V
    Voltage - Input (Min)18V
    Current - Output (Max)3.35A